Online Türkçe Testi

Dünyanın İlk Romanı: Genji’nin Hikayesi

19.07.2019

Dünyanın İlk Romanı: Genji’nin Hikayesi hakkında bilgi, Dünyanın İlk Romanı: Genji’nin Hikayesi’nin yazarı hakkında bilgi

Dünyanın İlk Romanı: Genji’nin Hikayesi

 

Birçok alanda ilkler hep ilgi çekmiş ve merak konusu olmuştur. İlk araba, ilk hastane, ilk bilgisayar vb. daha birçok alanda ilkler vardır. Peki hiç ilk roman neydi ve ne anlatıyordu diye aklınıza geldi mi?

 

Dünyanın ilk romanı bundan yaklaşık bin yıl önce kaleme alınan “Genji’nin Hikayesi” adlı eserdir. Bıraktığı etki ve ulaştığı geniş coğrafyadan ziyade Genji’nin Hikayesi’ni ilginç kılan özellik uzmanlara göre Murasaki Shikibu adlı bir kadın tarafından yazılmış olmasıdır.

 

Özgün adı “Genji Monogatari” olan eser Japon edebiyatının başyapıtları arasında yer alıyor ve insanlık tarihinin ilk romanı olaak kabul ediliyor. Bu eserin tahminen XI. yüzyılın başlarında kaleme alıdığı sanılmaktadır.

 

Japon Kültür ve Sanat Profesörü Melissa McCormick, bu eserden önce roman yazılıp yazılmadığının tartışılmasına rağmen bu eserin etkisinin benzersiz olduğunu düşünüyor. Profesör McCormick düz yazı olarak kaleme alınan eserin İngilizceye çevrilmiş son halinin 1300 sayfa olduğunu dile getirdi.

 

Eserde Prens Hikaru Genji’nin hayatı ve aşk hikayesi anlatılıyor. Eserin yazarı Shikibu aristokrat bir ailenin çocuğuydu ve eserlerini sarayın kadınlara ayrılmış kısmında kaleme alıyordu.

Kaynak: Akşam gazetesi

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.