Online Türkçe Testi

Öğretmenlerin, Öğrencilerinin Kişisel Gelişimlerine Etkileri

araştırmanızdan edindiğiniz bilgiye göre öğretmenlerin öğrencilerin kişisel gelişimine etkilerini açıklayın

Öğretmenlerin , Öğrencilerinin Kişisel Gelişimlerine Etkileri

 

Öğretmenler, öğrencilerine ışık saçan bir fenerdir. Öğretmenler olmasa  öğrenciler bilgisiz kalır ve  hiçbir şey öğrenemez. Öğretmenler bizlere doğru yolu gösteren, bize sevgiyi ve saygıyı öğreten değerlerdir. Öğretmenler davranışları ile öğrencilerine model olur ve onları etkiler. Onların kişisel ve sosyal gelişimine şu açıdan katkı sağlar: Öğretmen  dilini güzel , etkili ve doğru konuşarak çocuğun da bunu model almasını sağlar.

 

Çocuğun kendine güvenebilmesi için ona cesaret verir ve onun ben başarabilirim duygusuna sahip olmasını sağlar. Böyle olunca da çocuk kendini daha iyi hisseder ve başarılı olmak için elinden gelen çabayı sarf eder.  Öğretmen çocuğa güleryüzlü davrandığı zaman, ona karşı sabırlı olduğu zaman, anlayışlı olduğu zaman çocuk da bunu görür ve ileriki yaşamında öğretmeni gibi olmaya özen gösterir. Güzel ahlaklı, erdemli, sevgi dolu bir nesil ortaya çıkar. Öğretmen çocuğun sosyal gelişimine ise şu açıdan katkı sağlar: Çocuklara biribirleri ile  iletişim halinde bulunmayı, birbirlerini sevmeyi, biribirine saygı duymayı öğretir. İş birliği ile öğrenmeyi, sorumlulukları birlikte paylaşmayı,  değer vermeyi öğrenir.  Çocuklar yardım etmeyi, paylaşmayı, bizi anlayışına sahip olmayı da yine öğretmenlerinden öğrenirler. Böylece hayatları boyunca sosyal  kişi olurlar. Kendilerine ve içinde yaşadığı topluma fayda sağlarlar ve pozitif insanlar olurlar. Hayata karşı umutlu olurlar, cesaretli ve güvengen olurlar.

 

Öğretmen öğrencilerine daha birçok açıdan fayda sağlar ve onların yaşamına dokunur ve onların mutlu bir yaşam sürmesi için elinden gelen çabayı gösterir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Ehelü dedi ki:

  Güzel ve kısa?️‍??️‍?

 2. rtrjykuyyt dedi ki:

  Teşekkür ederim

 3. Anonim dedi ki:

  Teşekkür ederim

 4. mohamed dedi ki:

  evet aynen kisa ve guzel
  +_+

 5. mohamed dedi ki:

  tesekurler. canli derste hoca bunu odev verdi 🙂

 6. Sanane dedi ki:

  Hiç güzel değil müqemmeel