Deniz Kirliliği İle İlgili Gazete ve Dergi Yazıları Getiriniz

Deniz Kirliliği İle İlgili Gazete ve Dergi Yazıları Getiriniz

Deniz Kirliliği İle İlgili Gazete ve Dergi Yazıları Getiriniz?

 

Denizler plastik şişe çöplüğüne döndü

 

Antalya’da Konyaaltı Sahili’nde dalış yapan Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ve öğrencisi Mehmet Alagöz, 10 dakikada onlarca plastik şişe ve battaniyeyi denizden çıkardı. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ve öğrencisi Mehmet Alagöz, sahilde yüzenlerin meraklı bakışları altında Konyaaltı Sahili’nde denize tüplü dalış yaptı. 10 dakika sonra denizden çıkan ikili, ellerinden onlarca plastik şişe ve bir battaniyeyle döndü. Prof. Dr. Gökoğlu’nun ve öğrencisinin denizi temizlediğini anlayan sahildekiler, alkışlarla kutladı.

Kaynak : https://www.cnnturk.com/turkiye/denizler-plastik-sise-coplugune-dondu

 

Denizi kirleten gemilere ağır ceza

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri, denize sintine ve balast suyu boşaltarak kirliliğe neden olan iki gemiye toplam 221 bin 884 TL para cezası uyguladı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü, Antalya Körfezi’nde deniz araçlarından kaynaklanan kirliliğe karşı denetim yaptı. Denetimler sırasında Antalya Liman sahasında bağlı bulunan, Marshall Islands bayraklı 24 bin 212 gross tonluk ‘Mother M’ isimli kuruyük gemisinin kirli balast suyu, Panama bayraklı ‘Rek Titan’ isimli kuru yük gemisinin de sintinesini deşarj ederek, kirliliğe neden olduğu tespit edildi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/denizi-kirleten-gemilere-agir-ceza-40953877

 

Denizlerdeki plastik atıklar doğayı ve insan sağlığını tehdit ediyor

Dünya çapında yılda 300 milyon ton plastik kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu kullanım sonrası da yaklaşık %2’si yani 6 milyon ton kadarının atık olarak denizlere karıştığı tahmin ediliyor. Deniz suyu içinde uzun yıllar kalan plastikler yok olmuyor. Göremeyeceğimiz kadar küçük parçalara bölünüp mikroplastikleri ortaya çıkarıyor. Bu da yiyecekler vasıtasıyla bu plastiklerin insanlara geçme riskini beraberinde getiriyor.

Kaynak : https://www.cnnturk.com/yasam/diger/denizlerdeki-plastik-atiklar-dogayi-ve-insan-sagligini-tehdit-ediyor?page=1

Deniz ve İnsan Konulu Bilgilendirici Bir Metin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

14 yorum

  1. Denizkirliligi pılastik ilgili mekaz etmiyelimi atıklar atmılarılarımlımlarım tamamı arkadaşları ben hayatta hazine

  2. Çevremizi pisletmeyelim denizleri toprakları dünyayı
    Biz öldürüyoruz gelecek nesillere dünya kalmıycak

  3. Vallahi mükemmel bir çalışma olmuş tebriklerrr👏👏

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?