Online Türkçe Testi

Engelli İnsanların Yaşadıkları Sıkıntıları Araştırınız.

Engelli İnsanların Yaşadıkları Sıkıntıları Araştırınız.

 

Bu hayatta herkesin yaşama hakkı vardır. Hiç kimse kimseden üstün değildir ve Yüce Allah’ın yarattığı her canlı değerlidir. Engelli kardeşlerimiz, o iyi yürekli, temiz yüzlü insanlar  toplumumuzun en önemli parçasıdır ve bizlere gereksinim duyarlar. Bizler de toplum olarak onları çok sevmeliyiz ve onları sevgiden yoksun bırakmamalıyız. Çünkü onların buna çok ama çok ihtiyacı vardır.

Engelli kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntılar ne yazık ki şunlardır:

* Kimi aileler engelli çocuklarını utanç kaynağı olarak görmekteler ve onları dışarı çıkarmamak, toplumdan soyutlamak istemektedirler.

* Engelliler için devlet üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeli ve onların daha rahat etmesi için, sosyal yaşama daha çok katılması için onlara iş imkanları daha çok sağlanmalıdır.

* Öncelik sırası her zaman onların olmalıdır. Ne yazık ki  kimi kendini bilmez insanlar engelli olanların hakkını gasp etmekte ve onların hakkını yemeye çalışmaktadır. Mesela  otobüse binerken ona  engelli kimseye yardım etmeyen duygusuz , merhametsiz kişiler vardır ve bu davranış da engelli insanların canını acıtmaktadır. Bu da onların yaşadığı sorunlardan biridir.

* Engelli kardeşlerimize yeteri kadar psikolojik destek sağlanmamaktadır.

* Kimi kendini bilmez insanlar onların evine girip  evinde neyi var neyi yok almakta ve bir de üstüne bu mazlum insanlara şiddet uygulamaktadır.

* Yollar, kaldırımlar onlara göre yapılmalı ve engelli bireyler içi yaşam daha da kolaylaştırılmalıdır. Yani alt yapı sorunları da onların yaşamını çekilmez hale getirmektedir.

* Engelli kardeşlerimizn ATM’lerden para çekmesi için onlara uygun ATM’ler yapılmalıdır ve onların bu sorunları da giderilmelidir.

* Medyada onların problemlerine fazla değinilmemesi ve bu konuda duyarlılığın az olması

* Kimi engelli kardeşlerimizin tekerlekli sandalyesinin maddi  sorunlardan dolayı alamaması ve bundan dolayı da çok büyük sıkıntılar yaşaması

* Her kanalda engelliler için  alt yazı ve sunucu olmaması

*Kimi insanların onlara acıyarak bakması ve  o kardeşimize kendisini yetersiz gibi hissettirmesi

* Yollardaki  işaret ve levhaların yetersiz oluşu

*Kimi insanların  onlara duygu sömürücüsü gibi yaklaşması ve onların kalplerini kırması

* Onların da her alanda başarılı olacağına  inanılmaması ve bu konuda duyarsızlığın olması

*Engellilere yönelik toplumsal duyarsızlıklar vardır ve bunu bile bile yapanlar vardır. Örneğin; yolda engelli arabası ile giden bir kimseye karşı araba süren kişi o kardeşimize ha bre düdük çalar ve hızlı olmasını sağlar. Sanki engelli kardeşimiz bunu zevkten yapıyormuş gibi  duyarsız insanlar  onları incitir.

* Ne yazık ki insanlarımızın bir kısmı empati duygusundan yoksundurlar ve onları anlayamayacak kapasitedelerdir ve bu da onlar için problemdir.

* Arabaların park edileceği alanlara onlar için de küçük bir alan bırakılmamakta ve bu da onların yaşamlarının tehlikeye girmesine neden olmaktadır. Bu da büyük bir sorundur.

* Onların görmezden gelinmeleri ve toplumdan dışlanmaları onların yaşamının daha da kararmasına ve daha kötü sonuçlar ortaya çıkmasına neden olur.

 

 İşte tüm bunların yaşanmaması için engellilere karşı her zaman nazik olmalıyız. Empati kurmalıyız ve onları sevgiden mahrum bırakmamalıyız. Unutmayalım ki en büyük engel sevgisizlik ve duyarsızlıktır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.