Online Türkçe Testi

Bilgisayar Oyunları Ruh Ve Beden Sağlığımız Nasıl Etkiler?

31.10.2019

Bilgisayar Oyunları Ruh Ve Beden Sağlığımız Nasıl Etkiler? konusunda yazılmış eğitim ve psikoloji konulu bir yazı.

Bilgisayar Oyunları Ruh Ve Beden Sağlığımız Nasıl Etkiler?

 

Günümüzde hemen hemen herkesin evinde telefon, televizyon, bilgisayar vb. kitle iletişim araçları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de bilgisayarlardır.  Özellikle de çocukların  dikkatini çeken bilgisayar oyunları ise çocukların  ilgi odağı haline gelmiştir. Çünkü bilgisayar oyunları çocukların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Sevgili arkadaşlar,

Bilgisayar oyunları oynamak çocukların zeka gelişimine katkı sağlar. Problem çözme becerilerini geliştirir.  Kişinin kendini  kısa süreliğine de olsa mutlu hissetmesini sağlar. Kişinin öfkesini kontrollü bir biçimde boşaltmasını sağlar. Ayrıntıları görme becerisi artar. Topluluklara üye olmayı sağlar. Ekip çalışma becerisini artırır. Hızlı kararlar  verme becerisini geliştirir. Yani bilgisayar oyunlarının elbette faydaları vardır  fakat bunun bir ölçüsü ve süresi olmalıdır.

 

Sevgili arkadaşlar,

 Saatlerce bilgisayar başında kalarak bilgisayar oyunları ile oynamaya devam edilirse günlük yaşamdan bir süre sonra kopulmaya başlanır. Çok fazla ekran karşısında durmak göz sağlığınızı bozar,  boyunda , belde, ellerde ağrılar meydana gelir ve fiziksel sorunlar ortaya çıkar. Kişi devamlı bilgisayar oyunlarına bağımlı hale gelir ve asosyal olmaya başlar. Sosyal yaşamdan kopmaya başlar. Dışarıya çıkıp arkadaşları ile oynamak istemez. Gerçek yaşamın içinde olmaz. Bir zaman sonra ise bu durum kişide çeşitli ruhsal ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Bunun için her şeyin bir ölçüsü olmalıdır. Anne ve babalar çocukları bilgisayar oyunu oynarken onları denetlemeli ve onların başında olmalıdır.  Bilgisayar,  tablet her neyde çocukların odalarında değil herkesin görebileceği oturma odasında olmalıdır.  Çocuklara belli bir zaman verilmeli ve daha sonra sosyal yaşamlarına devam etmeleri sağlanmalıdır.

 

Görüldüğü gibi sevgili arkadaşlar  bilgisayar oyununu da yeterli bir şekilde oynarsak bizim için fayda olur, abarttığımız zaman ise zarardan başka bir şey görmeyiz. Bunun için  lütfen bilinçli kullanıcı olalım ve zamanımızı daha çok derslerimize ayırıp boş vakitlerimizde  diğer işlerimize bakalım.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Elifakbalık dedi ki:

    Güzel