Online Türkçe Testi

‘’ Son Pişmanlık Fayda Vermez.’’ Atasözünü Açıklayan Bir Kompozisyon

Yazıya tıklayarak “Son pişmanlık fayda vermez.” atasözü ve anlamı üzerine yazmış olduğumuz kompozisyonu okuyabilirsiniz.

‘’ Son Pişmanlık Fayda Vermez.’’ Atasözünü Açıklayan Bir Kompozisyon  Yazınız.

 

Her  işin, her şeyin bir zamanı vardır.  İşte bunlar zamanında yapılmadığı zaman son pişmanlık fayda etmez. Yani  belli bir kritik dönem vardır. O dönemi geçirdiğiniz zaman  pişmanlık duygusu içinizi yiyip kemirse bile artık iş işten geçmiştir. Çünkü zaman dolmuştur, gidenler  bir daha gelmeyecektir, gidenler bir daha dönmeyecektir. Tıpkı  ilkbahar ayında çiçeklerin açması ve kış mevsiminde karın yağması gibi. 

 

Yani her şey zamanında olur.  Hayatımız da işte böyledir.  Sorumluluklarımız vardır, hayallerimiz  vardır, umutlarımız vardır.  Bunları gerçekleştirmek için zamanın kıymetini bilmeliyiz ve her şeyi zamanında yapmalıyız. Örneğin;  genç yaşta çok çalışmalıyız ve yaşlılığımızda rahat etmeliyiz, kimseye el  açmak zorunda kalmamalıyız.   Ya da genç bir öğrenciyi ele alalım. Bu genç üniversite sınavına hazırlanmaktadır. Ders çalışmak yerine vaktini boş  işlere ayırırsa, dışarıda  gezerse,  gereğinden fazla eğlenceler yapar ve dersine çalışmazsa ilerde başarılı olamaz. Üniversite sınavında başarısız olur.   Keşkeler artık bir işe yaramaz. Çünkü sınavın belli bir zamanı vardır ve   size verilen  belli bir çalışma  günleri, ayları vardır. Bu zamanlarda çalışılmadığı zaman başarı da sizinle olmaz ve  sonunuz ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlanır. Bunun sonucunda da  bir işiniz olmaz.

 

İşte ileride pişman olmamak için üzerimize düşen sorumlulukları zamanında yerine getirmeliyiz.

Tüm kompozisyon ÖrnekleriTıkla Oku

  Yüzlerce Kompozisyon BuradaTıkla Oku

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.