Online Türkçe Testi

Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü İle İlgili Kompozisyon

 

Hayatımız boyunca özellikle maddi anlamda büyük ya da küçük kazançlarımız olur. Kimi insanlar büyük kazançlara dikkat der ama küçük kazançları çok önemsemez ve çarçur eder. Ancak küçük miktarlarda bir araya geldiğinde aslında kayda değer büyüklükte kazanç oluşturabilir.

 

Atalarımız “Damlaya damlaya göl olur” atasözü ile bizlere tutumlu olmanın, fazlalık olarak gördüğümüz kazançlarımızı biriktirmenin önemini anlatmak istemiştir. Bu alışkanlığı çocuklarımıza küçük yaşlardayken kazandırmaya çalışmalıyız. Çünkü atalarımızın başka bir sözde dile getirdiği gibi “Ağaç yaşken eğilir.” Çocuklarımıza küçük yaşta kumbara alarak onlara verdiğimiz harçlıkların bir kısmını kumbaralarında biriktirerek çok istediği bir oyuncağı alabileceklerini öğretirsek onlara birikim yapma becerisini kazandırabiliriz. Şunu unutmamak lazım ki insanların bolluk zamanları olduğu gibi darlık zamanları da olabilir. İşte böyle zamanlarda önceden yaptığımız birikimler tabiri caizse “Hızır gibi “ imdadımıza yetişir. Anadolu da bu atasözümüzü çağrıştıran “Dana biçikten para buçuktan” diye güzel bir söz daha vardır. Bu sözde de yine küçük birikimleriizin zamanla bizlere önemli katkı sağlayacak miktarlara ulaşabileceğini dile getirmektedir.

 

Hayatın bizlere ne getirip ne götüreceği muammadır. Bu yüzden bolluk zamanlarında zorluk zamanlarının da gelebileceğini unutmamalı ve elimizden geldiği kadar küçük birikimler yapmalıyız. Böylece kimseye muhtaç olmadan hayatımızı devam ettirebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.