Online Türkçe Testi

Öğretmenler Günü İle İlgili Kompozisyon

Öğretmenler Günü İle İlgili Kompozisyon. 24 Kasım Öğretmener günü ile ilgili yazmış olduğumuz kompozisyon örneği.

Öğretmenler Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız

 

Geleceğe ışık saçan, bizi karanlıktan çıkarıp aydınlığa doğru yürüten, bizim bilmediğimiz bilgilere bize hiç  üşenmeden anlatan değerli öğretmenlerimizi  yürekten sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Öğretmenlik mesleği o kadar zor ve o kadar yürek isteyen bir meslektir ki bu yüzden herkes öğretmen olamaz. Öğretmenlik kalp işidir, fedakarlıktır. Öğretmenlik mesleği,  insanı seven kişilerin, çocukları çok seven kişilerin yapabileceği bir meslektir.  

 

Öğretmenler eğitim ve öğretim veren, öğrencilerini cahil kalmaktan kurtaran ve onları  aydın kimseler haline dönüştüren mucitlerdir.  Nasıl ki bir heykeltraş  heykeline şekil verirse öğretmenler de tıpkı heykeltraşlar gibi öğrenciye şekil verir, onu olumlu yönde değiştirir ve ilerletir. Çünkü öğretmenin sevdiği  şey de budur zaten insan yetiştirmek  ve onun  geliştiğini,  olumlu yönde değiştiğini görmek ve bundan büyük mutluluk duymak.  Tüm öğretmenlerimiz değerlidir ve öğrencileri için  fedakardır. Onlar olmasaydı ülkemiz gelişmezdi, ülkemiz eğitim ve öğretim yönünden geri kalır ve cahil bir nesil ortaya çıkardı.   Öğretmen sadece öğrencilerine bilgi veren  değil aynı zamanda onlara güzel ahlakı öğreten, onlara iyi insan olmaları gerektiğini anlatan ve davranışları ile onlara model olan kimsedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün de öğretmene, eğitime ne kadar önem verdiğini şu sözünden anlayabiliriz:  ‘’Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.” İlk önce iyi ve ahlaklı olmak daha sonra ise durmadan çalışmak… İşte öğretmenlerin verebileceği, öğrencilerine aktarabileceği en önemli erdem budur.  Öğretmenler gece gündüz demeden, kolay zor demeden  ülkemin her yerinde mesleğini devam ettiren, elleri öpülesi kıymetlerdir.  

 

Onlar yeri geldiği zaman  kendi çocuklarını bile unutup önce öğrencilerini hatırlayan , fedakar insanlardır.  Bunu şu şekilde örneklendirebilirim; Yakın bir zamanda İstanbul’da meydana gelen deprem esnasında okuldaki kıymetli öğretmenler kendi çocuklarını unutup öğrencilerine sahip çıktılar önce, kendi çocukları sonradan akıllarına geldi. İşte tüm bunlardan dolayı öğretmenlik gönül işidir, sevgi işidir, fedakarlık işidir. Onun için öğretmenlerin kıymeti bilinmeli ve onlara gereken değer hak ettiği biçimde verilmelidir. Şimdiden tüm değerli öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun, onlar sağ olsun, var olsun. İnsanlık ilerlesin, ülke gelişsin, eğitim , öğretimin ışığı hiç sönmesin.

Etiketler:

Yorumlar
 1. hacker dedi ki:

  muhteşem

 2. prenses dedi ki:

  çok güüüüüzel

 3. Anonim dedi ki:

  müq

 4. kozmik dedi ki:

  vovvv efso

 5. Sanane dedi ki:

  Berbat