Online Türkçe Testi

‘’Son Pişmanlık Fayda Etmez.’’ Sözü İle İlgili Hikaye Yazınız.

“Son pişmanlık fayda etmez” atasözünün anlamı ile ilgili yazılmış bir Türkçe dersi kısa hikaye örneği. Son pişmanlık fayda etmez.

‘’Son Pişmanlık Fayda Etmez.’’ Sözü İle İlgili Hikaye Yazınız.

 

Okulların açılmasıyla  derslerde kısa zamanda başlamıştı. Bu yıl  lise bire geçmiştim.  Yeni arkadaşlar, yeni öğretmenler, yeni çevre..vb  beni heyecanlandırıyordu. Ders zili çaldığında sınıfa girdiğimde yeni arkadaşlarımı gördüm. İzmir’in havası çok sıcak olduğu için sınıf çok sıcaktı ve bunun için de tüm pencereler açıktı. Yeni arkadaşlarımı gördüğümde çok mutlu olmuştum. Hepsiyle tanışmıştım fakat bir arkadaşımın suratı çok asık duruyor ve fazla kimseyle konuşmuyordu.

 

İçimden ne kadar da somurtkan dedim, bununla fazla  konuşmayacağım dedim. O arkadaşımın adı Ali İhsan’dı. Ali İhsan’ı her gün annesi okula getirip götürüyordu. Kimseyle fazla muhabbeti olmayan Ali İhsan kendi başına takılıyordu. Günler geçiyor, aylar geçiyor, dersler devam ediyordu. Ali İhsan her ne kadar kimseyle konuşmasa da kimseye zararı olmuyordu. Kendi halindeydi. Bir yandan da üzülüyordum. Keşke biraz daha güler yüzlü olsa, mutlu olsa da aramıza girse diyordum. Arkadaşlarımla iyice kaynaşmıştık ama Ali İhsan  yine aynıydı.  Yine bir gün okula gittiğimizde Ali İhsan o gün okula gelmemişti. Arkadaşlarım ve ben çok  merak etmiştim. Daha sonra duyduk ki Ali İhsan’ın  amansız bir hastalığa tutulduğunu öğrendik ve  çok üzüldük. Yoğun bakıma alınan Ali İhsan’ın hayatını kaybettiğini öğrendiğimizde tüm sınıf ağlamıştık. Aklımıza hiç ona neden böyle olduğunu sormamıştık. Niçin mutsuz olduğunu, niçin aramıza girmek istemediğini sormamıştık ve şımarıklık yapıyor diye düşünmüştük. Ne kadar da yanılmışız,  ne kadar da ayıp etmişiz diye ağlaştık hep birlikte fakat artık ağlamak çare etmiyordu. Ali İhsan uçmuştu  günahsız bir kuş gibi cennete.

 

İyi olsaydı, sağlıklı olsaydı böyle olur muydu hiç, olmazdı elbette . Ne kadar üzülsek de son pişmanlık  fayda etmezdi, dünyaya  bir daha Ali İhsan gelmezdi çünkü. Bir daha ön yargılı olmamayı da öğrendik artık , bu da bize ders oldu fakat giden gelmezdi artık.

Etiketler:

Yorumlar
  1. DURUHAN dedi ki:

    ya bu nasıl hikaye defterimdekiyle aynı töbe töbe

  2. DURUHAN dedi ki:

    harikaaaaaaaaaaaaaaa

  3. v dedi ki:

    teşekkürler