Online Türkçe Testi

Ne Ekersen Onu Biçersin Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Ne ekersen onu biçersin atasözü ve anlamı ile ilgili hazırlamış olduğumuz kompozisyon örneği bu yazımızda. Tıkla ve hemen oku…

Ne Ekersen Onu Biçersin Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Bir tarlaya buğday ekip de arpa hasat etme imkanı olabilir mi ? Ya da domates fidesi dikip de niye patates olmadı dersek bir anlamı olur mu? Elbette bu tür beklentiler yersiz ve saçmadır . İşte hayatta da herkese kötülük yapıp da insanlardan aynı karşılığı görünce ” Bu insanlar bana neden bana böyle davranıyor ?” demenin de bir manası yoktur .

 

“Ne ekersen onu biçersin ” atasözü insanların karşısındakilere nasıl davranırsa aynı şekilde karşılık göreceği anlamına gelir . Bir insan çevresine hep iyilik eder , herkese güler yüzlü davranırsa çevresindekiler de ona aynı şekilde davranır . Bir insan da sürekli kötülük yapma peşinde ise fırsat buldukça insanlara zarar veriyorsa etrafındaki insanlar da ona elbette kucaklarını açıp güler yüzle bakmayacaklardır . Bu yüzden insanların bize nasıl davranmalarını bekliyorsak öncelikle biz onlara o şekilde davranmalıyız . Tıpkı bir çiftçinin tohum ektiği gibi biz de yaptığımız iyiliklerle etrafa sevgi tohumları serpmeliyiz ki insanlar da bize sevgi ile yaklaşsın . “Vermeden almak Allah’a mahsus ” demişler . Biz hiçbir şey yapmadan insanların bize iyilik yapmasını beklersek yanılırız .

 

İnsan çevresine nasıl davranırsa çevresindekiler de ona öyle davranır . Mutlu ve huzurlu bir dünya için biz iyilik yapalım ki insanlar da bize karşı iyi olsunlar .

Etiketler:

Yorumlar
  1. Anonim dedi ki:

    çok iyi bir örnek değil

  2. ZEHRA dedi ki:

    MUHTEŞEM

  3. irem dedi ki:

    Bayıldım muhteşem