Online Türkçe Testi

Engelli Arkadaşlarımıza Nasıl Davranmalıyız? Bu Konu İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Engelli Arkadaşlarımıza Nasıl Davranmalıyız? Bu Konu İle İlgili Kompozisyon Yazınız. Engelliler ile ilgili kompozisyon

Engelli Arkadaşlarımıza Nasıl Davranmalıyız? Bu Konu İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Yaşam o kadar zorlu  bir yoldur ki  bu zorlu yaşamda bizi neyin bekleyeceğini, başımıza ne gelip gelmeyeceğini hiçbir zaman kesin olarak saptayamayız. Bugün sağlıklı olabiliriz, mutlu olabiliriz fakat yarın başımıza neler gelip gelmeyeceğini bilemeyiz. Hayatın  akışıdır bu. İşte bu hayat yolculuğunda kimi insanlar engelli olarak dünyaya gelir, kimileri çok sağlıklıyen çevresel faktörlerden dolayı sonradan engelli olabilir.

 

Engelli olan dostlarımız, canlarımız bu toplumun en  önemli şahsiyetlerindendir. Onlara yapılacak en ufak bir hata tüm topluma yapılmış gibi olur. Değerli engelli canlarımıza, çocuklarımıza, kardeşlerimize, büyüklerimize  her zaman  çok saygılı olmalıyız ve onları koşulsuz sevmeliyiz. Onların engellerinden dolayı onları dışlayan kimi kendini bilmez cahillere bu yaptıklarının yanlış olduğunu söylemeliyiz ve onları  da bu cahilliğin içinden kurtarmalıyız.

 

Engel  türleri çoktur. Kimisi işitme engellidir, kimisi görme engellidir, kimisi yürüme engellidir. Önemli olan onların yaşadığı zorluklara çözüm bulmak ve onların da sosyal yaşama aktif olarak katılmalarını sağlamaktır. Onların engelli olmasına neden olan ve engeli ile ilgili kullandıkları araç gereçler ve cihazlar ile dalga geçmemeliyiz. Onların  duyguları ile oynamamalıyız. Bunu yapan bu hayattaki en  büyük vebali almış olur.

 

Şunu hiçbir zaman  unutmamalıyız ki asıl engel fiziksel engellilik değil, insanlıktan nasibini almamış insanların  duygusal engelliliğidir. İşte bunun içindir ki gelin birlik olalım,  herkesi olduğu gibi kabul edelim, insanlığa zarar vermeyelim. Birbirimizi sevelim, birbirimizin fiziksel yönleri  ile dalga geçmeyelim ve yaşama sevgi ile, saygı ile, merhamet ile yön verelim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.