Online Türkçe Testi

‘’Devletli Gözü Perdeli Olur.’’ Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Devletli gözü perdeli olur sözünün anlamı ve Devletli gözü perdeli olur sözünün açıklaması ile ilgili kompozisyon örneği

‘’Devletli Gözü Perdeli Olur.’’ Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Devletli gözü perdeli olur sözü ile anlatılmak istenen şudur: Devlet adamların devletin başında bulunan yüksek rütbeli kimseler  , devletin içindeki gizli yolsuzlukları, rüşvet alıp vermeleri, torpilleri görmezden gelir.   Halkın çektiği maddi sıkıntılar görülmez.  Ülkenin eksiklikleri, yapılan  haksızlıklar, adaletsizlikler  görülmez. 

 

İşine göre, adamına göre davranma olur. Örneğin bir  milletvekilinin çocuğu sınava girmeden  kadrolu devlet memuru olur fakat bunu devlet adaletsizlik olarak görmez. Yani görmezden gelir. Öte yandan hakkı ile çalışan kimse ise yüksek puan alsa bile atanamayabilir. Çünkü devlette adamı yoktur.  Devlet bazı şeyleri görse bile görmezden gelir çünkü herkes adamına göre muamele eder. Bu söz ile anlatılmak istenen  diğer bir ifade ise şudur: Zengin olan, işi  rayında giden kimseler fakirin,  maddi durumu kötü olan kimselerin halinden anlamaz. Yani fakirlerin içler acısı hali görmezlikten gelinir.

 

Zengin kendi keyfine,  kendi işlerinin yolunda gitmesine bakar. Yani zenginin gözü de perdeli olur ve gerçekleri görmezden gelir  anlamı çıkarabilir. Bunun içinde devletli gözü perdeli olur atasözü söylenmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.