Online Türkçe Testi

‘’ Damlaya Damlaya Göl Olur.’’ Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Yazıya tıklayarak “‘’ Damlaya Damlaya Göl Olur.’’ Atasözü İle İlgili Kompozisyon” adlı kompozisyon örneğimizi okuyabilirsiniz.

‘’ Damlaya  Damlaya Göl Olur.’’ Atasözünü Açıklayan Bir  Yazı Yazınız.

 

Her insanın kendi yaptığı mesleğe göre bir geliri vardır. Yaptığımız meslekten elde  ettiğimiz gelir oranında harcamamızı yapmalıyız.  Elde ettiğimiz gelirin bir kısmını biriktirmeliyiz ve bir köşede saklamalıyız. Her ay attığımız bu birikim gün gelir bize çok fayda sağlar. Yani damlaya damlaya göl olur ve böylece çok  varlıklı, kendine yetebilen, çevresine yetebilen, kimseye muhtaç olmayan bireyler oluruz.

 

Onun için her zaman  birikimden yana olmalıyız ve tasarruf sahibi kimseler olmalıyız. Ne de  olsa maaşım az  benim  birikim yapmaya ihtiyacım yok gibi bir kafa içinde olursak yanlış yapmış oluruz. Az bir maaşımız da olsa o az maaştan  mutlaka bir köşeye  bir miktar  para koymalıyız ve gün gelince de  zor anımızda o paramızı gereken  işlerimize harcamalıyız. Her zaman tutumlu olmalıyız.    İşte bunu yaparsak  kimseye muhtaç olmamış oluruz. Böylece  ailemize katkı sağlamış, dünyaya katkı sağlamış oluruz.  Elimizdeki paranın hepsini hemen  harcarsak başkalarına el açmak zorunda kalırız ve kendimize kötülük etmiş oluruz. Alan el olmamalıyız. Kendi  paramızı kendimiz biriktirmeli ve veren  el olmaya gayret  göstermeliyiz. Hiçbir şeyi küçük, önemsiz diye de düşünmemeliyiz.  

 

Biriktire biriktire  çok varlıklı olmalıyız ve böylece   muhtaç olan insanlara da yardım etmiş oluruz ve mutlu ve huzurlu oluruz. Bunun ile ilgili şu sözü de unutmamalıyız: ’’ Altını saklamak değil kuruşu saklamak hünerdir.’’ Tüm Kompozisyon ÖrnekleriTıkla Oku

Etiketler:

Yorumlar
  1. Anonim dedi ki:

    çok teşekkür ederim

  2. kerem dedi ki:

    teşekkürler