Online Türkçe Testi

Çocukluk İle İlgili Kompozisyon

Çocukluk ile ilgili kompozisyon yazınız. Bu yazımızda sizler için çocukluk ile ilgili bir kompozisyon örneği yazdık.

Çocukluk İle  İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Belki de yaşamdan en çok tat aldığımız yıllar,  özgürce oyun oynadığımız yıllar, içimizde kötülüğün, kıskançlığın olmadığı yıllardır çocukluk yılları.  Art niyet yoktur,  gerçek kişiliğimiz ortadadır ve yalancı değilizdir. Çocukluk yılları yaşamın en masum ve en  güzel yıllarıdır. Onun için tüm çocukların çocukluk yıllarının mutlu ve huzurlu geçmesi için ailelere büyük görevler düşer. Anne ve babalar çocuklarına iyi model olmalı, onun yanında sorunlarını tartışmamalıdır. Çocuğun psikolojisi olumsuz yönde etkilenmemelidir. 

 

Ne yazık ki her çocuk çocukluğunu mutlu geçiremez. Kimi çocuk en yakınını kaybeder ve erken yaşta olgun bir kimseye dönüşür. Kimi çocuk en sevdiğinden ayrılmak zorunda kalır. Yani kimilerinin çocukluğu bahar gibi , yaz gibi geçer. Kimilerinin çocukluğu kış gibi geçer. Kimi çocuklar savaşın ortasında doğar, bomba sesleri ile uyanır sabaha, kimi çocuklar da baharın o muazzam kokusu ve kuşların o cıvıltılı sesleri ile uyanır  sabaha. Her çocuğun kaderi farklı yazılmıştır oysa.  Dünyadaki çocukların acı çekmemesi için, ayrılıkların yaşanmaması için savaşların son bulması gerekir. Her çocuğun bahar sabahına kuş cıvıltısı ile uyanması gerekir. Hiçbir çocuğun açlıktan, yoksulluktan, sefaletten acı günler görmemesi  gerekir. Onların  bu yılları çok önemli ve geleceğine damga vuran yıllardır. Onun için çocuklara sahip çıkalım ve çocukluklarını özgür ve barış dolu bir dünyada yaşamaları için var gücümüzle çalışalım ve onların yüzünü hep güldürelim. Unutmayın ki çocukluğu   mutlu geçmeyen bir kimseye ilerde milyarlarda de verseniz o kişi mutlu olmaz, çünkü çocukluk bir daha geri gelmez.

 

Çocuklara sevgiyi öğretelim, saygı duymayı öğretelim.  Onlara empati kurma becerisi kazandıralım, onlara paylaşmayı, şefkat ve merhameti öğretelim, yaşayalım ve yaşatalım. Tüm çocuklarımızın  başarılı olması için, var gücümüzle emek edelim ve hiçbir çocuğun kendisini eksik hissetmesine neden olmayalım. Bundan dolayı da  bizlere yani büyüklere çok ama çok sorumluluklar düşer. Bu sorumlulukları yerine getirelim ve onların yüzlerindeki mutluluğun, tebessümün nedeni olalım lütfen…

Etiketler:

Yorumlar
  1. Anonim dedi ki:

    Sağ alun teşekkürler