Online Türkçe Testi

‘’ Çocukların Nasihatten Çok İyi Örneğe İhtiyaçları Vardır.’’ Sözü İle İlgili Kompozisyon

‘’ Çocukların Nasihatten Çok İyi Örneğe İhtiyaçları Vardır.’’ Sözünün Anlamını Açıklayan bir kompozisyon yazınız

‘’ Çocukların Nasihatten Çok  İyi Örneğe  İhtiyaçları Vardır.’’   Sözünün  Anlamını Açıklayınız.

 

Çocuklar hayatımıza renk katan, hayatın tadı tuzu  ufaklıklardır. Onlar olmadan yaşamın da tadı olmaz.  Nasıl ki onlar bizim yaşamımıza renk katıyor,  bize hayatı öğretiyorsa bizim de büyükler olarak onlara karşı belli başlı sorumluluklarımız vardır.  Onlar  çevrelerindeki  herkesi gözlemeler, biz  onların bu bu dikkatlerini fark etmeyiz belki fakat çocuklar tabiri caizse cin gibidir. Ne görürse onu yapmaya çalışır. 

Büyükleri  çevrelerine karşı iyi huyluysa  onlar da iyi huylu olur.  Adaletli, merhametli,  vicdanlı olursa çocuklar da öyle olur. Büyükler kaba saba  olursa,  küfürbaz olursa ne yazık ki çocuklar da onların kötü  huylarını  örnek alır ve  büyükleri gibi davranmaya çalışır. İşte burada dikkat edilmesi gereken  husus onlara iyi model olmak, iyi örnek olabilmektir.  Her davranışımızla onlara güzel örnekler olan, güzel ahlaklı kimseler olmalıyız.  Çocuklara  şunu yap, bunu yapma gibi emir cümleleri kullanmamalıyız. Çünkü  yapmadığımız bir şeyi onlardan istemek onların tuhafına gidecek  ve onlar da istediğimiz davranışları yapmayacaktır. Oysa biz kendimiz  her şeyimiz ile çocuklarımıza güzel örnek olursak,  çocuk da zaten bizim bu güzel yönlerimizi  örnek olacaktır ve daha iyi bir insan, kendini geliştirmiş birey olacaktır.

Bunun için  çocukların  nasihatten çok gerçekten iyi örneğe, iyi bir anneye, babaya, ablaya, abiye, öğretmene, komşuya vb. ihtiyacı vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.