Online Türkçe Testi

“Köpek Kalbi” Kitabının Özeti

15.08.2021

“Köpek Kalbi” Kitabının Özeti. Bu yazımızda sizler için Köpek Kalbi kitabının özetini hazırladık. Keyifli okumalar…

“Köpek Kalbi” Kitabının Özeti

Kitabın Adı: Köpek Kalbi

Yazarı: Mihail Bulgakov

Basım Yeri ve Yılı: İstanbul/2021

Yayınevi: Koridor Yayıncılık

 

Kitabın Özeti: Profesör Flip Filipoviç, klasik bir burjuva yaşantısına sahiptir ve restorant çıkışında rastladığı bir sokak köpeğini küçük sucuk parçalarından vererek kendine alıştırır ve evine götürür. Bu olaylar yaşanırken yazar köpeğin ağzından cümlelerle köpeğin Filipoviç ile ilgili düşüncelerini de okuyucuya anlatmaktadır. Filipoviç eve getirdiği köpeğe yardımcısı Zina ile birlikte yemek verir, sokakta aldığı yaraları tedavi eder ve köpeğe çok iyi bakar. Şarik adı verilen köpek için adeta kötü günler sona ermiş ve harika bir yaşantı başlamıştır. Şarik Profesöre tıpkı bir ilah gibi tapmaya başlamıştır.

 

Bir süre sonra hayat Şarik’in düşündüğü gibi devam etmemeye başlamış ve Profesör Şarik’i ameliyat masasına yatırmıştır. Uzun zamandır çalıştığı bir deneyi Şarik üzerinde uygulamaya karar veren Flipoviç, Şarik’in beynindeki hipofiz bezleri ile yakın zamanda ölen bir suçlunun hipofiz bezlerini değiştirmiştir. Ameliyat sonra kalbi duran ve öleceği zannedilen Şarik kendine gelmeye başlamış ve bu kendine geliş, Şarik’in insana dönüşme sürecinin de başlangıcı olmuştur. Şarik zaman içerisinde iki ayağı üzerinde durmaya başlamış, konuşma becerisi gelişmiş ve vücudu her anlamda bir insana benzemeye başlamıştır.

 

Şarik bu süreçte kaba, saygısız davranışları ve ağzından düşürmediği kötü sözlerle profesörde tam bir hayal kırıklığına neden olmuştur. Günden güne kontrolden çıkmaya başlayan Şarik’i profesör çaresiz kalmış ve tekrar eski haline döndürmek mecburiyetinde kalmıştır. Bu aşamada profesör kendi içerisinde çeşitli gerilimler de yaşamıştır.

 

Ana Düşünce : Sovyet rejiminin Proleter adı verilen halkın alt kısmını oluşturan kesimden cehaletten arındırılmış bir Sovyet ırkı oluşturma idealinin gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hayal olduğu anlatılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.