Online Türkçe Testi

İnci (John Steinbeck) Romanı’nın Özeti

05.02.2021

İnci (John Steinbeck) Romanı’nın Özeti. Bu yazımızda sizler için John Steinbeck tarafından yazılan “İnci” romanının özetini okuyabilirsiniz.

İnci (John Steinbeck) Romanı’nın Özeti

KİTABIN ADI : İNCİ
KİTABIN YAZARI : John STEINBECK
YAYIN EVİ VE ADRESİ : Remzi Kitap Evi
BASIM YILI : 1984

KİTABIN KONUSU

Fakir  bir denizcinin bebeğini bir akrebin sokması ve bu olayın peşi sıra büyük bir inci bulmasıyla gelişen olaylar.

KİTABIN ÖZETİ

Kino;Salinas’ta, deniz kenarında, saz evlerde yaşayan fakir denizcilerden biridir. Evleneli fazla olmamıştır. İlk çocukları
nı tedavi ettiremedikleri için maalesef hastalıktan dolayı kaybederler . İkinci çocukları onlara bir umut olarak doğmuştur . İkinci çocukları da bir sabah  bir akrep tarafından sokulur . Kino çocuğu sokan akrebi hızlı davranıp öldürür . Eşiyle birlikte bebeklerini alıp şehirdeki bir doktora götürürler . Zengin ve acımasız bir yapısı olan doktor paraları olmadığı için çocuğu tedavi etmez ve çifti başından savar . O gün Kino’nun kardeşi ve kardeşinin karısı  da evlerine gelerek tavsiyelerde bulunurlar.Eve geldikten sonra Kino, bambudan yapılma kayığı ile  inci avına çıkar. Kıyıdan açıldıktan sonra dalar ve denizin dibinden  o güne değin çıkarılamamış  en büyük incilerden birini çıkarır . Evine gelir ve karısına gösterir. Bu inciyi sattıktan sonra kazanacakları parayla bebeği tedavi ettireceklerini daha sonra onu okutup bu hayattan kurtulacaklarını düşlerler

Büyük incinin haberi bütün şehre yayılmıştır . Doktor ise bu inciye sahip olup Salinas gibi küçük bir kentten Paris’e taşınmayı düşünmektedir . Sonraki  gün doktor uşağıyla tedavi amacıyla Kino’nun saz evine gelir. Bebek iki gündür iyileşmeye başladığı  olduğu için Kino doktoru geri çevirir . Doktor bebeğe bir ilaç verir ve Kino’ya çocuğun ateşlenebileceğini söyler. Söylediği  gibi olur ve bebek ateşlenir , doktor o sırada  tekrar gelir ve çocuğun ateşini düşürür . Doktorun esas amacı Kino’nun inciyi nerede sakladığını anlamaktır . Sahiden de konuşurlarken Kino’nun gözü inciyi sakladığı  yere kaçar ve doktor incinin yerini anlar . Gece uyurlarken birinin geldiğini fark eder ve boğuşurlar. Arbede sırasında Kino adamı bıçakla öldürür . Hırsızlar bir de yangın çıkartmıştır ve bazı saz evler yanmıştır. Kino ve eşi izini kaybettirmeye karar verir fakat kayıklarının da delindiğini anlarlar . Kino’nun karısı ona sürekli  bu incinin uğursuz olduğunu ve inciden kurtulmaları gerektiğini söylemektedir.  Yayan  olarak kaçmaya karar verirler. Yürüyüş sırasında kayalık bir arazide dinlenmeye karar verirler . Mola verdikleri esnada yoldan birilerinin gittiğini fark ederler. Ses çıkarmadan  dinlerler ve onların peşine düşen kelle avcıları olduklarını anlarlar . Bundan sonra arazide çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir . Gece bastırınca bir kaya kovuğuna sığınırlar . Kelle avcıları ise elli metre kadar ötede su başında uyumaktadır .  Kino adamları öldürmek amacıyla  saldırıya  geçer. Yaklaştığı sırada  bebeğin ağladığını işitir . Avcılar da işitmiştir  ve bunu bir kurdun sesi zannetmişlerdir Korkutmak amacıyla sesin geldiği tarafa nişan alırlar ve ateş ederler .

Ertesi sabah köylüler Kino ve karısının  köye döndüklerini görürler . Yanlarında bebekleri bulunmamaktadır . Kino’nun eşinin  elinde kanlı bir şal bulunmaktadır . Köydekiler bebeğin öldüğünü anlarlar. Kino ve eşi deniz kenarına giderler ve onlara sürekli uğursuzluk getirmiş olan bu inciyi denize yani geldiği yere geri atarlar .

KİTABIN ANA FİKRİ

Fakir ve cahil insanlar ne yaparlarsa yapsınlar kaderin kendilerine çizdiği hayattan kurtulamazlar ..

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE SAHIŞLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Bebeğin akrep tarafından sokulması büyük şanssızlıktır . Kino’nun etrafındakilerin  inciyi ele geçirmek amacıyla her türlü yola başvurmaları insanların para için akla gelmedik her şeyi  yapabileceği gösterir .

ŞAHISLAR

Kino : Dürüst, yoksul  , sürekli  ezilmiş fakat  ümitlerini  yine de yitirmemiş  biridir. Ailesine bağlıdır  ve onlar için kendisini tehlikeye atmaktan çekinmez .

Kino’nun Eşi: Fedakar bir bayandır . Romanda kocası bir sefer  ona vurur. Fakat bundan dolayı içlenmez . İncinin uğursuz olduğunu düşünmekte  ve ondan kurtulmaları gerektiğine kanaat getirmektedir .

Doktor : İnsanlara tepeden bakan , parayı seven  ve para için her türlü kötülüğü yapmaktan çekinmeyen biridir.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Kitabı okumadan evvel  yazarı tanıyordum ve başka  eserlerini okumuştum . Yazar alışılmış  üslubu dışına çıkmayarak fakir ve sıradan insanları konu ediniyor . Olay örgüsü ve insanların söz konusu para olduğunda iç yüzlerinin  ortaya çıkması hayatın  acıklı  gerçeklerindendir. Kitabın  okunmasının insana çok şey katacağı inancındayım.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

(1902-1968) 1962 Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmış olan John Steinbeck dünya edebiyatına ölümsüz eserler kazandırmış bir yazardır. 1902′de California’da dünyaya gelen  John Steinbeck, 1968′de New York’ta hayata gözlerini yumdu . İnsan-doğa ve insan-insan ilişkilerini, bilhassa da , çalışan tüm kesimlerin hayatlarını  anlatmadaki başarısıyla meşhurdur.

ÖNEMLİ ESERLERİ

ROMAN: Yukarı Mahalle(1935), Fareler ve İnsanlar(1937), Gazap Üzümleri (1939), Sardelye Sokağı(1945), Cennet Yolu(1952 )

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.