Online Türkçe Testi

Öğretmenlerin Önemi İle İlgili Özlü Sözler

19.09.2020

Öğretmenlerin Önemi İle İlgili Özlü Sözler. Bu yazımızda sizler için “Öğretmenlerin Önemi İle İlgili Özlü Sözler” derledik.

Öğretmenlerin Önemi İle İlgili Özlü Sözler

 

Öğretmenler bir toplumun en önemli  neferleridir. Onlar olmazsa eğitim ve öğretim de eksik kalır. Özellikle  de okulların  kapalı olduğu, koronavirüsün etkin olduğu bu dönemde öğretmenlerimizin kıymeti daha da çok bilinmiş ve bilinmeye de devam etmektedir.  Bu süreçte veliler çocuklarına eğitim  vermekte zorlanmış ve çocuklar da öğretmenlerine hasret kalmıştır.  Çocuklar ailelerinin sözünden daha çok öğretmenlerinin sözününü dinlemektedirler. Bundan dolayı da aileler  zorluklar yaşamış ve öğretmenlerin ne kadar da çok zor ve çok kutsal bir iş yaptıkları daha iyi anlaşılmıştır.

 

Öğretmenlerin önemi ile ilgili özlü sözler şunlardır:

* ‘’ Yeryüzünde öğretmenlikten daha onurlu bir şey tanımıyorum.’’ Diyojen

* ‘’ Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’’  Hz Ali (ra).

* ‘’ Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir. ‘’Atatürk.

* ‘’ Gelecek gençlerin gençler ise öğretmenlerin eseridir. ‘’ Mustafa Kemal Atatürk.

* ‘’ Bütün donanımıyla askere değil de elinde alfabesiyle öğretmene güvenirim.’’ Brougham.

*’’ Bir öğretmen ebediyete hükmeden insandır Tesirlerinin nerede biteceği asla bilinemez.’’ Henry Adams.

* “Eğitim demek vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir. Eflatuni varlığıdır.’’  Mustafa Kemal Atatürk.

* ‘’ Bir topluluk ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki toplumun gerçek bir ulus haline getirirler.’’  Atatürk.

* ‘’ Öğretmen, taze ruhları işleyen ustadır. Nesiller yaratır; ülkeler değil, gönüller fetheder.’’(Arif Hikmet Par) .

* ‘’ Bir öğretmen ebediyete hükmeden insandır. Tesirlerinin nerede biteceği asla bilinmez.‘’ (Henry Adams) .

* ‘’ Öğretmenler için kimseye sağlanmayan olanakları yaratmak zorundayız. Bunu da bir an önce yapmalıyız; çünkü halk, her yönden yeterli bir eğitim görmezse, devlet, yeterince pişirilmemiş tuğlalardan örülen bir ev gibi çöküverir. Öğretmen, bir sanatçı gibi, işine büyük bir tutkuyla âşık olmalıdır.’’ (Anton Çehov)

* ‘’ Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, ağaç dik on yıl sonrası ise tasarladığın, ama yüz yıl sonrası ise düşündüğün, halkı eğit.   Bir kez ürün verir ekersen tohum, Bir kez ağaç dikersen on kez ürün verir Yüz kez olur bu ürün eğitirsen halkı. Balık verirsen bir kez doyurursun halkı, Öğretirsen balık tutmasını hep doyar karnı. ‘’   Kuan-Tzu (Çinli ozan)(M.Ö. 1000) .

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.