Online Türkçe Testi

Karamanoğlu Mehmet Bey Hakkında Bilgi

Karamanoğlu Mehmet Bey Hakkında Bilgi

 

Karamanoğulları beyliğinin ikinci beyi olan Kerimeddin Karaman’ın oğlu olup tam adı Mehmet Şemseddin’dir. Doğum ve ölüm tarihleri tam olarak bilinmemektedir. Karamanoğulları beyliği Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılması ile kurulmuş ve Anadolu’da Türkçeyi resmi dil olarak kullanan ilk Türk devleti olmuştur.

 

Karamanoğlu Mehmet Bey milli bilince çok önem vermiştir. Bu amaçla Toroslarda yaşayan tüm Türkmenleri bir araya toplamıştır. Anadolu’da yaşanan Moğol istilasında Türk beyliklerini ayağa kaldırmayı başaran Karamanoğlu Mehmet Bey aynı zamanda Türklerin ana dillerini korumaları için Türkçeyi resmi dil ilan ederek Türk tarihinin unutulmaz liderleri arasına girmeyi başarmıştır.

 

Mehmet Bey Selçukluların resmi dil olarak Farsçayı, edebiyat dili olarak Arapçayı kullandığı bir dönemde Türkçeye önem veren bir devlet adamı olmuştur. “Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergâhta, bergâhta ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye”  (13 Mayıs 1277) sözü dilimizin yeniden şahlanışının miladı olmuştur adeta.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.