Online Türkçe Testi

Eğitim İle İlgili Atasözleri

Eğitim ile ilgili atasözleri ve anlamları, açıklamaları ile ilgili yazılmış Türkçe dersi ile ilgili bir yazı. Eğitim önemi konulu atasözleri

Eğitim İle İlgili Atasözleri

 

* Ağaç Yaşken Eğilir: Her şeyin belli bir dönemi vardır.  Bir kişiye bir şey öğretilmek isteniyorsa mümkün olduğu kadar erken yaşlarda  öğretilmelidir. Çünkü bir iş  küçük yaşta öğrenildiği zaman  o kişi için daha faydalı olur.

* Yarım Hekim candan, yarım Hoca  dinden eder: Bir işi tam anlamı ile bilmek   gerekir. İşin uzmanı değilseniz ,  başka insanlara fayda yerine zarar vermiş olursunuz. İyi bir doktor olmayan kişi hastasını kurtarayım derken hayattan koparabilir. Çünkü iyi bir doktor değildir. Yanlış bilgiler veren  hoca da kişiyi dininden uzaklaştırabilir. Onun için alanında uzman olmak gerekir, bilgili olmak  gerekir, iyi bir eğitim almış olmak gerekir.

* Okumayı sevmeyene dokuz hoca az: Bir çocuk okumaya  meyilli değilse o çocuğa ne kadar öğretmen tutarsanız tutun o çocuk okumayacaktır. Çünkü okumak, eğitim almak kişinin içinden gelen bir şeydir.

* Kalem kılıçtan üstündür: Kalem kılıçtan  üstündür. Çünkü kılıç zora, şiddete başvurur. Kalem ise eğitimden yanadır,  ilimden, bilimden yanadır. Bunun için her zaman kalem kılıçtan  üstündür. Çünkü kalem ile yazılanlar asla unutulmaz ve gelecek nesillere  iyi şeyler bırakılır.

* Bilgisiz insan davula benzer sesi çok çıkar ama  içi boştur: Bilgisiz insanlar çok konuşur, her şeyi bildiğini zanneder. Oysa bu insanların içi boştur ve  hiç bir bilgiye de sahip değillerdir. Sadece çok konuşarak kafa şişiren tiplerdir bunlar.

* Bin bilsen de bir bilene danış: İnsan ne kadar çok bilse de mutlaka başkalarından öğrenebileceği bir şeyler vardır. Bu yüzden hiçbir zaman ben biliyorum düşüncesi ile hareket etmemek her daim öğrenebileceğim şeyler var düşüncesi ile hareket etmek gerekir. 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.