Online Türkçe Testi

Dünyanın Atatürk İle İlgili Söylediği Sözler

09.11.2020

Dünyanın Atatürk İle İlgili Söylediği Sözler. Bu yazımızda sizler için “Dünyanın Atatürk İle İlgili Söylediği Sözler”i derledik.

Dünyanın Atatürk İle İlgili Söylediği Sözler

 

10 Kasım saat dokuzu beş geçe hayata gözlerini yuman  Gazi Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılalı seksen iki yıl oldu. Aramızdan ayrılışının seksen ikinci yılında büyük önderi sevgi ile minnet ile anıyorum. O hiçbir zaman yeri doldurulamayacak büyük komutan, büyük lider ve büyük önderdir. Onu millet olarak çok seviyoruz ve asla unutmayacağız. Nurlar içinde  Mustafa Kemal Atatürk’ümüz.

  • ‘’Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır… Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye’nin doğması yeni Türkiye’nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk’ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye’de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur. ‘’ (John F. KENNEDY (ABD başkanı)

 

  • ‘’ Yeni Türk Devleti ile Ankara Andlaşması’nın imzalanması nedeniyle; “Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı” diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: “Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.” ( Aristide Briand,Fransız Başbakanı, 1921)

 

  • ‘’ Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var. (Sir Charles Townshend, İngiliz Generali, 1922)

 

 

  • ’’ Atatürk öyle bir insandır ki, hayali değildir. İstediğini bilir, bildiğini yapar, yapamayacağı bir şeyi de istemez. (. Avusturyalı Heykelci KRIPPEL)

 

  • – ‘’ Mustafa Kemal yeni Türkiye’nin kalbidir. Eski, yıpranmış bir toplumdan yepyeni, güçlü bir millet yaratmış, eşsiz kişiliğiyle kendini herkese saydırmış, enerjisiyle herkesi kendine inandırmıştır.   ( Ma Shao-Cheng(Yazar), Çin.
  • – ‘’ Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk’ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.   ( Profesör Herbert MELZIG(Tarihci)
  • – ‘’ Eski Osmanlı imparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti’nin kuruluşu, bu cağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur.Atatürk’ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur.   ( Maurice BAUMANT(Profesör), Fransa
  • – ‘’ Kemal Atatürk’ün karakterinin bir cephesini göstermek itibariyle bir noktayı hatırlatmak isterim. Bize savaşlarından birini anlatıyordu. Birdenbire durdu: Görüyorsunuz ya, dedi: birçok zaferler kazandım. Fakat bunların en büyüğünden sonra bile her akşam, savaş alanlarında ölen bütün askerleri düşünerek içimde derin bir keder duyuyorum. Cesaret ve zekasından başka yüreği bu kadar yüce olan böyle bir Şef’in, yurdu için mucizeler yaratmış olmasına şaşılabilir mi?…   ( George BENNES, Vu Gazetesi-1938)

 

  • ‘’ O, Türkiye’nin önceki kuşaklarından hiçbirine nasip olmayan özgürlük ve güven dolu bir hayat sağladı. Başarıları, Türkiye’nin Avrupa devleti olmasını sağladı, yakın doğunun tarihini değiştirdi.

(Times Gazetesi, İngiltere)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.