Online Türkçe Testi

Dil İle İlgili Özlü Sözler

28.12.2019

Dil  İle İlgili Özlü Sözler. Bu yazımızda sizler için dil ve dilin önemi ile ilgili söylenmiş en güzel özlü sözleri derledik.

Dil  İle İlgili Özlü Sözler

 

Her milletin dili farklıdır. İnsanlar dilini etkin ve güzel kullanmalıdır. Bizim dilimiz de Türkçedir. Onun için  Türkçeyi iyi kullanmalıyız, iş yerlerine, alışveriş merkezlerine, lokantalara vb. yabancı adlar vermemeliyiz.

 

Dil ile ilgili özlü sözler şunlardır:

  • ‘’Dili iyi kullanmak, yazıp, okumak düşünmeyi ve fikri geliştiriyor. O damarı keserseniz, düşünmek ve fikir üretmek zaten kaynağından kurutulmuyor mu?’’  Buket Uzuner.
  • ‘’Ulusal bağımsızlık kazanmaya başaran Türk ulusu, ana dilini de başka dillerin egemenliğinden kurtaracaktır. Türkçe yeryüzünün en güçlü, en sağlam, en uyumlu, işlek dillerden biridir. Bu dili bilinçle, bilimle işlemek, geliştirmek Türk aydınlarının görevidir. Dil, bir ulusun düşüncelerini, duygularını, kimliğini, kişiliğini kapsayan bir birikimdir. Bu birikimin içeriğini oluşturan düşünsel öğeler, uygarlığın gelişmesiyle atbaşı yürüyerek mükemmelleşir.’’ Atatürk

 

  • ‘’Dil, bir ulusun aynasıdır, bu aynaya baktığımız zaman, orada kendimizin en gerçek yankısını buluruz.’’Friedrich Schiller
  • ‘’Bir ulusun bütün yönetimi bana bırakılsaydı, ilkin dilini düzeltirdim. Çünkü, dil düzgün olmayınca söylenen anlaşılmaz ve yapılması gereken yapılmadan kalır, böyle olunca töreler ve sanat geriler, adalet yoldan çıkar, halk çaresizlik içinde kalır. İşte bundan dolayı söylenmesi gereken başıboş bırakılamaz. Bu her şeyden önemlidir.’’Konfüçyus.
  • ‘’Bir ulusun gerçek yurdu onun dilidir, dil ulusal dileği belirten güçlü bir varlıktır. Ulusal dil yok olunca, ulusal duygu da çok geçmeden kaybedilebilir.’’ Wilhelm Humboldt.
  •  ‘’Bir lisan ne kadar kolay olursa, onunla konuşanlar için o kadar büyük bir nimettir, çünkü o kadar kolay öğrenilip çeşitli ilimler ve fenlerle, diğer dillerin tahsiline vakit kalmış olur.’’ Şemseddin Sami.
  • ‘’Dili gereksiz yabancı sözcüklerden uzaklaştırıp temiz tutmak; tıpkı vücudunu, vicdanını, evini, köyünü ve şehrini temiz tutmak gibi ahlaki bir ödevdir.’’ Gerhard Kessler.
  • ‘’Dil, bir medeniyet olayıdır. Bir medeniyetin kurduğu dil, başka bir medeniyetin düşündüklerini söyleyemez. Yetmez onu söylemeğe. Bir ulus, medeniyetini değiştirdi mi, dilini de değiştirmek zorundadır.’’ Nurullah Ataç.
  • ‘’Önümüzde iki yol var: Ya uyanıp dilimizi koruyacağız ya da iki nesil sonra Türkiye diye bir ülke, Türkçe diye bir dil kalmayacağını kabul edeceğiz! Seçim sizin.’’ Oktay Sinanoğlu.
  • ‘’Bir ülkenin kanunlarının çiğnenmesinden sonra en büyük suç, dilinin çiğnenmesidir.’’Walter Lanoor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.