Online Türkçe Testi

Çanakkale Zaferi İle İlgili Özlü Sözler

10.03.2020

Çanakkale Zaferi İle İlgili Özlü Sözler. Bu yazımızda sizler için Çanakkale Zaferi ile ilgili özlü sözleri derledik.

Çanakkale Zaferi İle İlgili  Özlü Sözler

 

Çanakkale’de  nice yiğitlerimiz şehit olmuş ve kahraman  milletimin kahraman evlatları ülkemizi kurtarmış ve bugünlere gelebilmişizdir. Çanakkale Savaşı’nın başarılı olmasında başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal, askerlerimiz, milletimiz büyük fedakarlıklar göstermiştir. Çanakkale Savaşı ile ilgili sözleri şunlardır:

 

 • “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” Mustafa Kemal ATATÜRK.
 • ‘’ Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber. Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.’’Mehmet Akif ERSOY
 • “Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.” 3 Mayıs 1915 Arıburnu – Mustafa Kemal ATATÜRK 
 • ‘’ Çanakkale Müharebelerinde Türk ordusunun başında daha başlangıçtan itibaren orayı, üç kez ve yalnız kendi inisiyatifiyle kurtarmış olan Türk Başbuğu (Atatürk) bulunmuş olsaydı, bu gün tarih, bir Çanakkale Savaşı yerine, karaya ayak basmasıyla beraber, akim kalan bir Çanakkale teşebbüsünden bahsederdi.”
  M. Şevki YAZMAN
 • “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir”
  (25 Nisan 1915 Conkbayırı)  Mustafa Kemal ATATÜRK.
 • “Avrupa diplomasisinin çıkmazlarında ihtiyatla yolunu arayan ve Avrupa devletleri’nin birbirine düşmüş meclislerinde kendi lehinde fırsatlar kollamaya çalışan ürkek ve tereddütler içindeki Osmanlı, artık yerini, dimdik adeta mağrur ve kendine güvenen, kendi hayatını yaşamaya azmetmiş, Hristiyan düşmanlarına tam bir istihfafla bakan şahsiyete bırakmıştı.”
  Alan MOORHEAD
 • ‘’ Çanakkale Seferi, Türk milletinin eski kudret ve kuvvetini muhafaza ettiğini, can çekişen bir imparatorluk içinde kahraman bir milletin varlığını meydana koydu.”
  General Fahri BELEN
 • ‘’ Çanakkale Savaşları, modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşlarımn başlangıcı ve ilk örneğidir.”
  Japon Prof. Dr. Em. Krg. Hideo MIKI

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.