Online Türkçe Testi

Sağlık İle İlgili Atasözleri

Sağlık ile ilgili atasözleri ve anlamları ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sağlık İle İlgili Atasözleri

* Güneş girmeyen  eve doktor girer:  Bir insanın sağlığını koruması için, oturduğu evinin  güneş alması gerekir. Güneş almayan bir evde oturan kişi hastalıklara çabuk yakalanır.

* Can boğazdan gelir: Kişi yemesine, içmesine dikkat etmelidir.  Sağlıklı beslenmelidir. Çünkü sağlık her şeyden daha önemlidir.

* Başın sağlığı, dünyanın varlığı: Dünyadaki en büyük ve en değerli şey kişinin sağlıklı bir bedene sahip olmasıdır.

* Hasta olmayan sağlığın kadrini bilmez: Hasta olan kişi sağlıklı olmanın aslında ne kadar da önemli ve değerli bir şey olduğunu anlar.

 

* Hastalık, sağlık bizim için: İnsan  yeri gelir hasta da olur, sağlıklı da olur. Ama her zaman sağlığımızı korumaya da dikkat etmeliyiz.  Hastalık da sağlık da biz insanlar içindir.

* Sağlık varlıktan yeğdir: En büyük zenginlik, en büyük mal, mülk sağlıktır. Çünkü istediğiniz kadar zengin olun , sağlığınız yerinde değilse o sermayenin sizin için hiçbir anlamı olmaz.

* Hastalık kantarla girer, miskalle çıkar: İnsan bir anda hasta olabilir. Hastalık bütün ağırlığı ile üzerimize çökebilir. İyileşmek ise uzun sürer.  Hasta olmamak için de sağlığımızın kıymetini  bilmeliyiz ve kendimize iyi bakmalıyız, kendimizi hastalıklardan korumak için de iyi beslenmeliyiz.

* Her işin başı sağlık: Her şeyden önce sağlıklı olmak gerekir. Çünkü insan sağlıklı olursa iş yapar, sağlıklı olursa eğlenir, mutlu olur.

* Ağacı kurt, insanı dert öldürür:  Nasıl ki ağacı kurt öldürüyorsa insanı dert öldürür. Çünkü insan dertli olduğu zaman sürekli düşünür ve sürekli bir üzüntü içinde olur. Kafaya çok takan, her şeye üzülen insan da bir süre sonra  çeşitli hastalıklara yakalanır. Örneğin; kanser , verem gibi. İşte tüm bunlardan dolayı  her şeyi kafaya takmamalıyız, önce sağlığımızı düşünmeliyiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.