Online Türkçe Testi

Betimleme (Tasvir) Örnekleri

Betimleme (Tasvir) Örnekleri. Betimlemenin tanımı ve betimleme ile ilgili örneklerin yer aldığı Türkçe dersi konu anlatımı.

Tasvir ( Betimleme) Örnekleri 

Tasvir (Betimleme):  Sözcükler ile resim çizme sanatına betimleme denir. Betimlemede amaç şudur: Anlatılan varlık veya nesneyi okuyucunun hayalinde canlandırabilmesini sağlamaktır. Betimleme yaparken anlatılan kişinin ya da varlığın tüm özellikleri ayrıntılı bir şekilde okuyucuya aktarılır. Örneğin; sarı saçlı, mavi gözlü, ince yüz hatlarına sahip, uzun boylu, gür kaşlı gibi.

Betimleme örneklerine şunları verebiliriz:

 1. Betimleme Örneği:

Halil İbrahim, yirmi iki yaşlarında bir adamdı.  Orta boylu, düzgün yapılı, hoş görünüşlü, yeşil gözlere sahip bir delikanlıydı. Gür saçları ve yeşil gözleri ile insanı kendine  çeken cazip ve etkileyici bir özelliği vardı. Göz kamaştırıcılığı ile girdiği her ortamda dikkatleri üzerine çekiyordu. Boynu dümdüz ve derisi bembeyazdı. Ufak, yumuşa elleri, düşük omuzları bir erkekte az görülen özelliklerdi. Hareketleri çekingen ve nazikti. Giydiği siyah takımı bembeyaz tenine ve rahat çehresine çok yakışmıştı.

 

 1. Betimleme Örneği:

Şiddetli süren ve herkesin bir an önce bitmesini beklediği uzun kış ayları sona ermişti sonunda. Kasabanın havasını değiştiren kara bulutlar yok olup gidivermişti birden. Artık bahar zamanıydı. Kara ve korkutucu bulutlar yerini parlayan güneşe ve masvavi gökyüzüne bırakmıştı. Zamantı Irmağı’nın coşup coşup taşması insanın içini ürpetirdi her nedense. Vadi renkli renkli çiçekler ile dolup taşmıştı. Bir yandan rengarenk açan kayısı ağaçları, diğer yandan renkli çiçeklerini dökmeye hazır olan şeftali ağaçları. Ne muhteşem, ne rengarenk manzaraydı o gün, insanın içini açan ve gönlümüze baharı konuk eden bir görüntüydü bu muhteşem şey.

 

 1. Betimleme Örneği:

Sabah güneşinin  ilk ışıkları ile uyanmıştı yine kasvetli sabaha. Kırmızı ceketinin önünü ilikleyip balkona çıktı ve balkondaki aslanağzı ve kedi tırnağı çiçeklerinin mis gibi kokusunu içine çekti. Yüzünde garip bir gülümseme oluştu o an. Siyah saçları alnının önüne düşüverdi o an, simsiyah gözleri ile bir periyi andırıyordu sanki bu genç ve beli kıvrımlı ve çekici olan kız.

 

 1. Betimleme Örneği:

Orta boylu, sarı saçlı mavi gözlüydü Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Çehresindeki o asil duruş ve ciddiyet insanın ona daha da  mesafeli yaklaşmasını ve saygı duymasını sağlıyordu. Gözlerindeki parlaklık ve umut vatanı kurtaracağının, bunu kahraman ve koca yürekli milleti ile başaracağının kanıtıydı aslında. O koca yürekli, kalbi vatan ile dolan bu heybetli ve yakışıklı kahramandı bizim özgürce ve demokrasi içinde yaşamımızı sağlayan.

 

 1. Betimleme Örneği:

İş yerine geldiğimde ilk onu fark etmiştim. Otuz beş yaşlarında, yüzünden sağlık ve huzur fışkıran bir adamdı. Yanaklarına, al dudaklarına ve içi gülen gözlerine bakan insanı kıskandırırdı. Kılığı, kıyafeti, saçı , başı kusursuzdu. Yüzünün tazeliği, kazağının, eldivenlerinin,, ayakkabısının  yeniliği insanın gözünü kamaştırıyordu. Cebinden Doğu’ya özgü kokular saçan ince, keten bir mendil çıkardı ve o pak alnını sildi.

Facebook  Paylaşım Grubumuz

Facebook “Türkçe Dersi” Sayfamız

Etiketler:

Yorumlar
 1. Rümeysa dedi ki:

  Güzel
  Bilgiler
  Ama neden indiremiyorum
  İYİ GÜNLER